Д-р Теодора Петканова е лекар-специализант по Кардиология в Кардиологично отделение на МБАЛ-Пазарджик. Завършила е Медицина в Медицински университет- гр. Пловдив през 2023 г. Споделя, че поддържа сърцето си здраво с движение и щастливи моменти. Мечтае за успешна медицинска кариера и голямо и щастливо семейство.
-Какво Ви насочи към Медицината и към специалността Кардиология?
-Д-р Т.Петканова: Винаги сред децата, с които играехме пред блока, аз бях куражлийката, която да промие кръвта от раната, която да помогне с пренасянето до вкъщи на "ранения войн" и тази, която да обясни в подробности на мама и татко какво точно се е случило. А със започване на изучаването на биологията и химията в училище, още повече усещах, че това е моето. Кардиологията дойде в последствие- малко лични преживявания, малко съдба и много любов към специалността.
-Има ли някакъв личен опит или случка, което да Ви накара да се фокусирате върху сърдечните заболявания?
-Д-р Т. Петканова: Известен факт е, че сърдечно-съдовите заболявания са водеща причина за заболеваемост и смъртност в световен мащаб. И в семейството ми такива случаи не са един или два. Имала съм сблъсък с патологията още преди да стана лекар, и със сигурност и това е допринесло за насоката ми.
-Какво е най-голямото предизвикателство по време на специализацията Ви досега?
-Д-р Т. Петканова: Осъзнаването на контраста между университета и болницата, между медицината в учебниците и медицината в реалната практика. Срещата ми със здравната система като административна структура също ми създава трудности, към които се старая да се приспособявам.
-Какви умения искате да развиете като специализант по кардиология, които смятате за ключови в тази област?
-Д-р Т. Петканова: Често при нас постъпват пациенти, чието състояние изисква бързи и адекватни действия. За да се предприемат те, обаче, е необходим голям резерв от знания и опит. Често сърдечно-болните пациенти са полиморбидни, което изисква и допълнителни съображения при назначаване на лечението им. С няколко думи, важно е бързо и под напрежение да се взимат не просто добри решения, а най-добрите такива, в името на пациента. Това искам да овладея и аз.
-Имате ли ментор, който оказва влияние върху професионалното ви развитие?
-Д-р Т. Петканова: За развитието ми като лекар самата аз не се ограничавам да черпя опит и познания от един единствен човек. В Кардиологично отделение, а и в МБАЛ- Пазарджик като цяло, работят специалисти, от всеки от които се старая да "открадвам" по нещо. В отделението има много добри лекари, до които непрекъснато се допитвам, на които разчитам и които никога не са пренебрегнали мой въпрос, независимо от динамиката и тежестта на работата. При посещения в други отделения и комуникация с колеги хирурзи, реаниматори, специалисти по вътрешни болести, ендокринолози, невролози, нефролози, лекари по образна диагностика и др., сме обсъждали и казуси, свързани с патология извън Кардиологията. И всички тези колеги са отделяли от времето си, за да дискутираме. И всеки от тях ми е "дал" по нещо. Може би и тук е момента да благодаря на всички тези колеги. Сърдечно благодаря!
-Какъв е най-ценният съвет, който сте получили от колегите?
-Д-р Т. Петканова: Много са тези съвети. И с практиката започвам да разбирам всеки един от тях.
-Кои са най-често срещаните сърдечни заболявания, с които се сблъсквате в практиката си?
-Д-р Т. Петканова: Острият коронарен синдром, към който най-общо спадат стенокардията и инфаркт на миокарда, сърдечната недостатъчност, артериалната хипертония и ритъмно-проводните нарушения.
-Какви иновации или нови технологии в Кардиологията Ви впечатляват най-много?
-Д-р Т. Петканова: Изключително впечатлена съм от образните методи в Кардиологията и развитието им през годините. Сърцето е в постоянно движение, заради съкращенията, които извършва при работата си. Освен това, то е гръдната клетка, която прави непрекъснати дихателни движения. На фона на тази непрекъсната динамика, образната диагностика ни дава възможност да оглеждаме сърцето и неговите структури в детайли, а това е изключително важно за поставяне на точна диагноза, а оттам и за назначаване на лечение.
-Как реагирате при спешни ситуации, когато става въпрос за сърдечни инциденти?
-Д-р Т. Петканова: Важно е в такива моменти да се взимат бързи и адекватни решения. Често пациенти пристигат в много тежко състояние, което изисква засилено внимание и точна преценка. С идването на такъв болен се активира, образно казано "Протокол спешност"- снемане на подробна анамнеза от пациента, близки или свидетели на случилото се, първичен преглед, колкото позволява състоянието на пациента, и оказване на навременна и адекватна медицинска помощ. Изключително важна роля в такива ситуации има и останалият медицински персонал в отделението, който се превръща в двете ръце на лекаря. Медицинските сестри са нашата лява ръка-те са непрекъснати асистенти в оказването на първата специализирана помощ- ЕКГ, катетеризация, кардио- пулмонална ресуститация и интубация, ако се налага, взимане на кръв за изследвания, които на следващ етап доопределят представата за състоянието на болния. Медицинските санитари- нашата дясна ръка- настаняват болния по най-бързия и щадящ начин и отговарят за последващата му подготовка за лечебните манипулации. Ключови за успешното лечение са точната организация и екипната работа, активна част от които се уча да съм и аз.
-Как подхождате към пациенти с хронични сърдечни заболявания и какво е важното при проследяването им?
-Д-р Т. Петканова: При хронично болните пациенти от особено значение е натрупването на знания у тях и близките им, за самата болест, за потенциалните рискови фактори и усложненията, свързани със състоянието, и естествено, ежедневното самонаблюдение на здравето. За проследяването на такива пациенти са важни комуникацията между лекар и пациент, семейните отношения, приятелският кръг, колеги, съседи и роднини. Важно е обкръжението да е добре запознато със състоянието на пациента, за да може да реагират адекватно при спешни здравни ситуации. Често именно близките са тези, които контролират редовните посещения при лекуващия специалист. Освен това комуникацията с хората от заобикалящата среда е положителен фактор, който да стимулира поддържането на добро качество на живот и избягване на рисковите фактори за пациента.
-Какви съвети бихте дали на хората за превенция на сърдечно-съдовите заболявания?
-Д-р Т. Петканова: Най- общо, превенцията на сърдечно-съдовите заболявания се състои от няколко основни точки: поддържане на оптимално тегло чрез рационално хранене и физическа активност от поне 30 мин. на ден, адекватна консумация на вода, избягване на стреса, въздържане от тютюнопушене и прекомерен прием на кафе и алкохол.
-Как виждате бъдещето на Кардиологията и кои са основните предизвикателства, които мислите, че предстоят в областта?
-Д-р Т. Петканова: С оптимистична нагласа съм не само към бъдещето на Кардиологията, а на науката като цяло. Смятам, че има още много възможности за развитие на диагностичните методи и методите на лечение. И въпреки всичко, това че дадено откритие е вече реализирано, далеч не означава, че то ще бъде въведено в България. А ако бъде, каква ще бъде неговата цена? Финансовата част винаги е определяла в голям процент подходът към пациентите. Друг проблем е кооперативността на пациентите, основна причина за която е ниската здравна култура сред населението. Голяма част от хората не осъзнават тежестта на състоянието си и отговорността, която носят към самите себе си. Надявам се, че в бъдеще, заедно с развитието на технологиите, ще се подобри и отношението на хората към профилактиката и навременното лечение.
-Коя част от Кардиологията Ви е най-интересна и защо?
-Д-р Т. Петканова: Харесвам проучването, изследването и разкриването на загадки. Когато разглеждаме болестта като проблем, първо трябва да открием етиологията на проблема, да го назовем, да установим причината за него, а след това и решението. Успешната диагностика е първата стъпка и най-интересната част за мен от борбата с болестта. Задълбоченият разпит на пациента и разнообразните диагностични методи, с които разполагаме в Кардиологията, са начините да поставим правилната диагноза, а от там и да назначим правилната терапия за пациента.
-Какви са Вашите лични и професионални цели за следващите 5-10 години?
-Д-р Т. Петканова: Нищо неочаквано и необичайно- придобиване на специалност Кардиология, създаване на семейство и старание за постигане на баланс между двете.
-Как се справяте със стреса и натоварването, което често съпътства медицинската професия?
Д-р Т. Петканова: С музика умея да постигам каквото настроение желая, така че тя ми е първи избор при прегряване на работното място. Искам ли обаче почивка от всичко и пълен рестарт, избирам разходки сред природата- в гора или край ручеи и водопади.
-Какво е чувството да знаете, че буквално можете да спасявате човешки животи всеки ден?
-Д-р Т. Петканова: Отговорно! Повечето хора смятат, че с медицинското образование получаваш самочувствие и сила. Но по думите, приписвани на няколко големи световни лидери и на чичото на Спайдърмен: "С голямата сила идва и голяма отговорност".
-Имали ли сте момент, когато сте се чувствала безсилна като лекар? Как се справяте с подобни ситуации?
-Д-р Т. Петканова: Разбира се! Според мен, който лекар го отрече- ще ви излъже. Просто има ситуации и пациенти, чието състояние е необратимо, и единственото, което можем да направим ние, е да ги облекчим в последните им мигове. Какво е чувството?! Ужасно... Как се справям? Философия- опитвам да приема, че всичко си има начало и край. Давам си време.
-Какво Ви зарежда най-много в ежедневната ви работа с пациенти?
-Д-р Т. Петканова: Определено най-голяма радост ми носят усмивките на лицата на пациентите и облекчението на техните близки след положителни новини, особено ако състоянието е било тежко и животозастрашаващо.
-Как успявате да поддържате баланс между професионалния си живот и личния? Остава ли Ви време за любими занимания и почивка?
-Д-р Т. Петканова: Всичко е до човек и лична организация на времето. Старая се да си разпределям силите и енергията в нещата, които обичам. Кардиологията е едно от тях, така че гледам и на нея като едно любимо занимание.
-Какви са вашите лични начини за справяне със стреса в толкова интензивна професия?
-Д-р Т. Петканова: Изключвам професионалната част за кратко и залагам на повече лични преживявания.
-Каква роля играе семейството или близките Ви в подкрепата на Вашето професионално развитие?
-Д-р Т. Петканова: Ключова! Семейството ми е движеща сила за мен. То ми дава сила, благодарение на която имам чувството, че мога да се справя с всичко. На най-близките ми хора винаги мога да споделя и най-трудните ми моменти и знам, че отсреща ще получа откровеност и съвет, на който мога да разчитам напълно.
-Какви мечти и цели имате извън професионалната сфера? Има ли нещо, което бихте искали да постигнете лично?
-Д-р Т. Петканова: Най-голямата ми мечта е да изградя голямо и щастливо семейство.
-Какви лични качества смятате, че са Ви помогнали да станете успешен специализант в такава сложна и динамична област?
-Д-р Т. Петканова: Постоянство, амбиция, смелост, приключенски дух.
-Какви житейски уроци сте научили от работата си с пациенти? Промени ли това начина, по който гледате на живота?
-Д-р Т. Петканова: Определено да. Самият въпрос, така зададен, е едно от първите неща, над които се замислих след започване на специализация. Всеки човек, с когото се срещам, има уникални познания и светоглед, от които винаги мога да извлека информация и ценни уроци за себе си. Научих, че много важно качество е да можеш да се адаптираш. Научих, че неуспехите могат да са стъпала нагоре, а не надолу. Че човек носи отговорност не само за себе си, а и за хората около себе си. Не трябва да се забравя и че опознаването на психо-емоционалното състояние на пациентите също помага значително при лечението им. Чрез комуникацията си с тях аз ги лекувам, а те ме изграждат.
-Коя част от работата ви като кардиолог съвпада най-много с личните ви убеждения и мироглед?
-Д-р Т. Петканова: Сърцето- единственият орган в човешкото тяло, притежаващ свойството автоматизъм. С други думи, то само отговаря за работата си, действа като генератор за самото себе си. Както човек отговаря сам за себе си и чрез мислите, думите и действията си насочва живота си в определена посока.
Разбира се, има редица външни фактори, които влияят на правилната работа на сърцето- йонен баланс, хормонален статус, структурни нарушения, медикаменти и много, много други. Но така е и с човек. Случки, събития, хора, преобърнали или не живота ни, ни променят неизбежно. И от нас зависи накъде ще поемем след това.
-Как поддържате сърцето си здраво?
-Д-р Т. Петканова: С движение и щастливи моменти.
-Кой е най-важният съвет, който искате да дадете на хората ?
-Д-р Т. Петканова: Опитвайте се да бъдете позитивни. Винаги ще има нещо, което няма да върви в живота, но понякога е добре да се концентрираме върху всичко друго, което пък ще е точно на мястото си.